Меню

Свята 14.08.2023

Маковей, або Медовий Спас що можна, а що заборонено

Медовий Спас — вікове релігійне свято, що припадає на середину останнього місяця літа. За багато століть це свято називали Маковеєм, Першим, Маковим і Всемилостивим Спасом. Цього дня у православ’ї особливо вшановуються дві непорушні святині: образ Христа та Хрест Господній.

Коли Медовий Спас

Медовий Спас відзначають — 14 серпня кожного року

У день Медового Спасу у церковній традиції відзначається свято Хреста Господнього. Він встановлений на честь звільнення Константинополя від повального відмінка через заразні хвороби, що має особливий розгул у ІХ столітті. Саме в ті часи було покладено звичай видавати у світ частинку хреста, на якому розіп’яли Христа. Він пропонувався людям для поклоніння, їм благословляли різні місця.
Також 14 числа згадують Сім великомучеників Маккавеїв. Від цього свято і називають часом Маковеєм. А ось звання – Медовий, Маковий чи Спас на воді, скоріше з народу. За термінами Спас якраз припадає на початок качки меду і збору маку. Ще з давніх давен у цей день освячувались річки, озера та колодязі, звідси й відповідні фольклорні назви.

маковея

Що дозволялося на Маковей: звичаї

У святковий день віряни мали побувати на службі у храмі, освятити мед, воду, мак та живі польові квіти. Такі букети з різнотрав’я здавна називають «маковики». Їх підсушували і залишали в оселях, вважаючи оберегом. За недуг раніше з них варили оздоровчі зілля для омивання тіла.

У зв’язку з тим, що з дня Спаса настає Успенський піст, господарки коригували меню сімейних застіль особливим чином, уникаючи страв з м’ясної, рибної та молочно-яєчної складової. У минулі часи у цей день вшановується пам’ять святого хмара.
Старі люди вважали, що з Маковея бджоли йдуть на спокій і завершують збирання пилку. Тому вже можна було діставати із вуликів стільники. Перші з них святили у храмі.
На це свято вважалося головною традицією – пригощати ближнього медом. Вірили, що він сьогодні неймовірно цілющий.

медовий спас

Заборони на Медовий Спас

На Медовий Спас однозначно варто відкласти «брудні» роботи на потім. Не можна в цей день і рукоділкувати, веселитися з розмахом, нецензурно висловлюватися, сперечатися з кимось, недобре обговорювати ближніх.

маковея

Прикмети з народу

Здавна вважали, що:

  • «На Спас Медовий – літу приходить край».
  • З цього дня купання у відкритих водоймах стає небажаним
  • З першою пробою меду, який освячений у церкві, неодмінно потрібно задумати виконання потаємної мрії чи побажання. Такий мед певною мірою вважався магічним і міг допомогти у проханні.

Зі святом!

На жаль, коментарiв наразi немає. Станьте першим!

Є що сказати? - Подiлiться своїм досвiдом

Данi не розголошуються. Ви можете залишити анонiмний коментар без вказiвки iменi та адреси ел. пошти

Show Buttons
Hide Buttons